Zasady przystępowania

Stowarzyszanie Didżejów Licencjonowanych powstało jako organizacja zrzeszająca i wspierająca osoby profesjonalnie wykonujące zawód DJ-a.
Jej podstawowymi zadaniami są: integracja środowiska oraz wsparcie DJ`a w pracy zawodowej.

Do grona członków zwyczajnych stowarzyszenia zapraszamy doświadczonych DJ-ów, uznanych reprezentantów środowiska o najlepszej reputacji,
a także osoby młode, ambitne, które niedawno zaczęły przygodę z DJ-ingiem i szukają dalszych możliwości rozwoju.

Istnieją dwie drogi przystąpienia do SDJL.
1. Poprzez zdanie egzaminu na licencję DJ-a,
2. Poprzez uznanie dorobku DJ-skiego.

Egzamin na licencję

Osoby chcące przystąpić do SDJL jako członek zwyczajny, składają deklarację członkowską, a następnie poddają się weryfikacji umiejętności zawodowych podczas egzaminu na licencję. Każda osoba spełniająca wymogi statutowe, może złożyć deklarację i przystąpić do egzaminu.
Nie jest istotne w jaki sposób zdobyła doświadczenie pozwalające na weryfikację jej umiejętności i nie jest ważne, jaki gatunek muzyki wybrała.

Egzamin przeprowadza Komisja Licencyjna, składająca się z uznanych osobistości świata DJ-skiego. Komisja w swojej pracy jest niezależna od władz stowarzyszenia i podejmuje autonomiczne decyzje.

Wynik egzaminu decyduje o przyjęciu do grona SDJL.

Zakres egzaminacyjny, skład Komisji Licencyjnej i terminy egzaminów znajdziesz w zakładce Egzamin na licencję.

Uznanie wybitnego dorobku DJ-skiego

Mocnym wsparciem dla SDJL są DJ-e zapraszani do naszej organizacji.
Podstawą zaproszenia jest bogaty dorobek muzyczny DJ-a, wieloletnie doświadczenie, praca w topowych klubach Polski
i za granicami kraju.
Zapraszamy DJ-ów posiadających nie budzącą wątpliwości technikę gry oraz otwartość na zmiany.
Mających pomysły na przywrócenie godnego miejsca polskiemu DJ-owi.

Ten sposób przyjęcia członka SDJL może stosować zarówno Komisja Licencyjna jak i Zarządu Stowarzyszenia.

 

Wymogi egzaminacyjne

  1. Umiejętności konfiguracji i podłączenia sprzętu.

W tej części egzaminu będziesz musiał połączyć konsoletę oraz pozostałe elementy toru nagłośnienia. Musisz to zrobić zgodnie ze sztuką, bez narażenia siebie oraz sprzętu. Możesz się spodziewać dodatkowych pytań o poszczególne funkcje sprzętu i jego możliwości. Możesz korzystać z setup-u przygotowanego przez SDJL, lub wykorzystać ten na którym osobiście pracujesz.

  1. Sztuka miksowania

W tej części egzaminu musisz wykazać się co najmniej dobrą techniką miksu. W prezentowanym secie możesz posłużyć się przygotowanymi wcześniej utworami, które odpowiadają twojemu klimatowi muzycznemu. Ale spodziewaj się, że Komisja poprosi Cię o miksy ze wskazanych utworów. Dobrze widziane jest wykorzystanie kilku technik miksu, przy użyciu dużego wachlarza rozwiązań technicznych konsolety. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie podczas miksu wszelkiego rodzaju automatyki oferowanej przez sprzęt.

Nie ma znaczenia na jakim sprzęcie wykonujesz swój miks. Możesz korzystać z konsolety z odtwarzaczami lub gramofonami. Możesz zagrać na kontrolerze. Równie dobrze możesz grać z dwóch lub czterech źródeł.

Istotna jest przede wszystkim jakość Twojego miksu. Wyczucie frazy, dobór miejsca przejścia, kreatywność, wybór klimatu granych utworów, muszą być na poziomie co najmniej dobrym.

  1. Dobór repertuaru

Jako członkowie SDJL, zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas ma własne preferencje muzyczne. Każdy z nas gara muzykę i tworzy klimat, dla którego fani przychodzą na imprezy i dzięki któremu jest rozpoznawalny. Rozumiemy, że masz swój gust muzyczny i chcemy, żebyś nam go pokazał. W tym punkcie mieści się coś, co można nazwać artyzmem DJ-a.

Komisja z pewnością zainteresuje się spójnością Twojego repertuaru, kolejnością prezentowanych utworów. Dobra budowa nastroju, ciekawa kreacja, niespotykane połączenie mogą tutaj być zaletą.

  1. Prezencja

DJ jest osobą publiczną. Musi znać zasady wizerynku, tak by wpisać się w klimat imprezy. Jego mowa ciała powinna nadążać za muzyką, którą prezentuje. W związku z tym swój wizerunek przygotujesz odpowiednio. Będzie dopasowany do imprez jaką grasz. Jeżeli to będzie klimat klubowy, Komisja będzie spodziewała się odpowiedniej ekspresji. Jeżeli  będzie to klimat eventu, być może trzeba będzie pokazać pracę z mikrofonem.

Skład Komisji Licencyjnej

Zarząd SDJL nie powołał jeszcze Komisji Licencyjnej.

Termin najbliższego egzaminu

Termin egzaminu nie został jeszcze ustalony.


Serdecznie zapraszamy do naszego grona. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Jeżeli wszystko jest jasne, nie zwlekaj – napisz do nas.