Egzamin na licencję

Egzamin na licencję jest podstawowym sposobem weryfikacji umiejętności zawodowego DJ-a,
a jednocześnie podstawową drogą przystąpienia do SDJL. Przeprowadza go Komisja Licencyjna, składająca się z uznanych osobistości świata DJ-skiego. Egzamin obejmuje wiele zagadnień, których opanowanie gwarantuje wysoki poziom umiejętności DJ-skich.

Wymogi licencyjne

1.      Umiejętności konfiguracji i podłączenia sprzętu.

W tej części egzaminu będziesz musiał połączyć konsoletę oraz pozostałe elementy toru nagłośnienia. Musisz to zrobić zgodnie ze sztuką, bez narażenia siebie oraz sprzętu. Możesz się spodziewać dodatkowych pytań o poszczególne funkcje sprzętu i jego możliwości. Możesz korzystać z setup-u przygotowanego przez SDJL, lub wykorzystać ten na którym osobiście pracujesz.

2.      Sztuka miksowania

W tej części egzaminu musisz wykazać się co najmniej dobrą techniką miksu. W prezentowanym secie możesz posłużyć się przygotowanymi wcześniej utworami, które odpowiadają twojemu klimatowi muzycznemu. Ale spodziewaj się, że Komisja poprosi Cię o miksy ze wskazanych utworów. Dobrze widziane jest wykorzystanie kilku technik miksu, przy użyciu dużego wachlarza rozwiązań technicznych konsolety. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie podczas miksu wszelkiego rodzaju automatyki oferowanej przez sprzęt.

Nie ma znaczenia na jakim sprzęcie wykonujesz swój miks. Możesz korzystać z konsolety z odtwarzaczami lub gramofonami. Możesz zagrać na kontrolerze. Równie dobrze możesz grać z dwóch lub czterech źródeł.

Istotna jest przede wszystkim jakość Twojego miksu. Wyczucie frazy, dobór miejsca przejścia, kreatywność, wybór klimatu granych utworów, muszą być na poziomie co najmniej dobrym.

3.      Dobór repertuaru

Jako członkowie SDJL, zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas ma własne preferencje muzyczne. Każdy z nas gara muzykę i tworzy klimat, dla którego fani przychodzą na imprezy i dzięki któremu jest rozpoznawalny. Rozumiemy, że masz swój gust muzyczny i chcemy, żebyś nam go pokazał. W tym punkcie mieści się coś, co można nazwać artyzmem DJ-a.

Komisja z pewnością zainteresuje się spójnością Twojego repertuaru, kolejnością prezentowanych utworów. Dobra budowa nastroju, ciekawa kreacja, niespotykane połączenie mogą tutaj być zaletą.

4.      Prezencja

DJ jest osobą publiczną. Musi znać zasady wizerynku, tak by wpisać się w klimat imprezy. Jego mowa ciała powinna nadążać za muzyką, którą prezentuje. W związku z tym swój wizerunek przygotujesz odpowiednio. Będzie dopasowany do imprez jaką grasz. Jeżeli to będzie klimat klubowy, Komisja będzie spodziewała się odpowiedniej ekspresji. Jeżeli  będzie to klimat eventu, być może trzeba będzie pokazać pracę z mikrofonem.

Skład Komisji Licencyjnej

Zarząd SDJL nie powołał jeszcze Komisji Licencyjnej.

Termin najbliższego egzaminu

Termin egzaminu nie został jeszcze ustalony.